آخرین های ایران رویت
خانه » آموزش نرم افزار » آموزش Autocad اتوکد » کلید های تقلب در اتوکد-بخش اول
کانال تلگرامی ایران رویت

کلید های تقلب در اتوکد-بخش اول

 

کلید های تقلب دراتوکد-بخش اول

اگر مقاله ی قبل را مطالعه کرده باشید حتما به یاد دارید که کلید های تقلب در اتوکد را به چهار دسته تقسیم کردیم که اولین دسته ی آن کلید های تابعی پرکاربرد بودند.

در ادامه با ایران رویت  و من  مهدی ملکی جهان  همراه باشید…

کلید های F1 تا F12 که معمولاً در ردیف بالای صفحه کلید قرار دارند به کلید های تابعی یا کلید های وظیفه معروف هستند ؛ این کلید ها در بیشتر نرم افزار های تحت ویندوز وظیفه اجرای مهم ترین دستورات و کنترل متغیر ها یا تغییر وضعیت ها را به عهده دارند.

در اتوکد نیز کلید های تابعی از مهم ترین کلید های به قول معروف کار راه انداز هستند که البته برای استفاده از آنها نیازی به زدن Enter یا ترکیب با یک کلید دیگر مانند Ctrl نیست و تنها با فشردن هر کلید فرمان اجرا خواهد شد.

حالا به ترتیب وظیفه کلید های اِف یک تا اِف چهار را بررسی می کنیم.

F1 : کلید اِف یک که معمولاً در روی این کلید هم کلمه Help به معنای کمک درج شده است وظیفه ی راهنما را در بیشتر نرم افزار ها از جمله اتوکد بر عهده دارد.

با یکبار فشردن این کلید در نرم افزار اتوکد پنجره ای به نام راهنما باز خواهد شد که میتوانید نام هر دستور اتوکد را در این پنجره تایپ کرده و با عملکرد آن آشنا شوید.

اگر مایل به استفاده از راهنمای اتوکد هستید حتما مقاله کوتاه با موضوع Help را مطالعه کنید.(تصویر زیر پنجره ی راهنمای آفلاین در اتوکد را نشان می دهد)

راهنمای آفلاین اتوکد

F2 : کلید اِف دو برای باز و بسته کردن پنجره ی Text نرم افزار یا همان صفحه ی متنی است که در نقطه مقابل صفحه ترسیمی اتوکد قرار دارد. این پنجره شامل تمام اتفاقاتی است که در فایل اتوکد شما رخ داده است البته به صورت حروف و دستور نه به صورت خط و اشکال؛

در واقع این پنجره حافظه ی نرم افزار است.(تصویر زیر صفحه متنی اتوکد را نشان می دهد)

صفحه متنی اتوکد

F3 : با فشردن کلید اِف سه برعکس دو کلید قبل پنجره ای باز نخواهد شد؛ این کلید برای فعال یا غیرفعال کردن وضعیت گیره های موضوعی (Object Snap) البته فقط برای حالت دوبعدی است.

حتماً در مقاله های بعد به موضوع گیره های موضوعی خواهیم پرداخت اما به طور خلاصه، (Object Snap) قابلیتی است برای برجسته کردن نقاط شاخص ترسیمات انجام شده

مثلاً در یک خط ترسیم شده نقاط شاخص عبارتند از ابتدا، وسط و انتهای خط و یا در یک کمان این نقاط عبارتند از ابتدا ، انتها و وسط کمان و مرکز کمان و… که در صورت روشن بودن این قابلیت این نقاط به صورت یک گیره برجسته نمایش داده می شوند تا ترسیم راحت تر انجام گیرد.

در تصویر زیر نمونه ای از کاربرد این وضعیت را در رسم یک خط از مرکز کمان تا وسط خط مشاهده می کنید.

osnap

F4 : کلید اِف چهار برای فعال یا غیرفعال کردن وضعیت گیره های موضوعی (Object Snap) که در مورد قبل توضیح داده شد البته خاص موضوعات سه بعدی است.

فرق ترسیم در حالت سه بعدی و دوبعدی این است که در حالت سه بعدی مؤلفه ی ارتفاع نیز علاوه بر طول و عرض در نظر گرفته می شود.(تصویر زیر نمونه یک گیره موضوعی در حالت سه بعدی را نشان میدهد)

3d osnap

قطعا در باب هر کدام از کلید های فوق و کابردشان میتوان ساعت ها توضیح داد ولی در این مقاله ما سعی کردیم به طور کاربردی و نسبتاً خلاصه وظیفه هر یک از کلید ها را بررسی کنیم؛

در مقاله های بعد به ادامه بحث خواهیم پرداخت.

  • در پایان لازم هست بگم که نظرات شما در کاربردی و بهتر شدن مطالب به ما کمک می کند.
  • در ضمن به سؤالاتی که در بخش نظرات مطرح شود پاسخ کامل و مفصل داده خواهد شد.

 

تبلیغات در ایران رویت

درباره آموزش رویت در ایران Revit

ایران رویت ، سایت تخصصی آموزش نرم افزار رویت Revit در ایران می باشد . ما در ایران رویت iranrevit با به اشتراک گذاری اطلاعات ، تجربیات و آموزش های کاربردی خود سعی در معرفی هر چه بیشتر نرم افزار رویت Revit به جامعه مهندسی و طراحی ایران داریم.

چک کردن

رفع مشکل پرینت فونت فارسی اتوکد Autocad

دوستان گاها براتون پیش اومده که داخل برنامه اتوکد زمانی که شما نوشته ی رو ...

4 نظر

  1. استاد گرامي بسيار مفيد بود بخصوص دانلود OFFLINE هاي HELP اتوكد اميد وارم هميشه موفق و پيروز باشيد

  2. محمد حسن پارسافرد

    با سلام.لطفا نحوه باز کردن help revit را آموزش دهید. با توجه به اینکه با زدن کلید f1 پیغام خطا باز می گردد. با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.